11 Nov De är oktobers bästa – och här är snyggaste målet
De är Månadens spelare. Och här är målen ni läsare har röstat fram oktober månads snyggaste mål i elitserien herr och dam.
✔ Bandypuls sänder hela elitseriesäsongen – se alla matcher HÄR
Den första månaden av elitserien herr och dam är avklarad. Nu har juryn korat oktober månads bästa spelare och ni läsare har röstat fram månadens snyggaste mål.
På damsidan är det Mölndals målvakt Ida Blickander som tar hem utmärkelsen Månadens spelare utsett av Bandypuls och elitserieföreningen FSE.
”En nyckelspelare för västkustlaget i inledningen av den här elitseriesäsongen. Storspelade mot Skirö och höll Mölndal kvar i matchen när laget till slut säkrade en fin premiärskalp. Fortsatte sedan att bygga vidare på den prestationen mot Villa Lidköping, även om uppgiften mot topplaget blev något för stor.”, lyder motiveringen.
Sirius Alexander Härndahl tilldelas utmärkelsen i herrarnas elitserie.
”Med ett nykritat treårskontrakt med Uppsalaklubben så ser bandylivet ut att leka för 23-åringen. Delar andraplatsen i elitseriens poängliga med sina sex mål och åtta assist, där han toppar assistligan. Involverad i det mesta i Sirius spel och retar gärna gallfeber på motståndarna. Avslutar oktober genom att tas ut i Bandypuls Veckans lag för tredje raka veckan.”, lyder motiveringen.
När det kommer till målen så var det två fina soloaktioner som intresserade flest. På damsidan vann Sandvikens Emma Ahlanders 5–1-mål mot Hammarby – på herrsidan vann Brobergs Martin Söderbergs 4–3-mål mot Boltic.





















